Naukowcy przedstawiają ukryte ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi, które mają wpływ na zdrowie naszych zwierząt
19 czołowych europejskich naukowców ostrzega, że wyższa średnia temperatura stanowi duże zagrożenie dla zwierząt domowych (1).
- Dwie trzecie brytyjskich lekarzy weterynarii zauważyło wzrost liczby chorób przenoszonych przez pasożyty, które mogą przetrwać w cieplejsze dni (2).
- 70% opiekunów zwierząt domowych nie czuje się dostatecznie poinformowanych o wpływie ocieplenia klimatu na zdrowie ich psów i kotów (3).
Londyn, Wielka Brytania, 5 października 2020 roku- MSD Animal Health ogłosiła inicjatywę Protect Our Future Too (#Protectourfuturetoo) w ponad 30 krajach w Europie, Rosji, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, aby zwiększyć świadomość zagrożeń dla naszych zwierząt, spowodowanych zmianami klimatu, takimi jak cieplejsza jesień i zima czy ogólny wzrost temperatur w ciągu całego roku.
Inicjatywa podąża za wnioskami pochodzącymi z międzynarodowego spotkania przy okrągłym stole 19 europejskich naukowców, reprezentujących szereg specjalistycznych dziedzin, takich jak parazytologia, behawiorystyka i choroby zwierząt.
Eksperci podzielili się szeregiem spostrzeżeń, a ich wnioski podkreślają jak duży wpływ mają zmiany klimatu na zdrowie zwierząt.
Aby ocenić wiedzę opiekunów zwierząt na temat wpływu zmian klimatycznych na zdrowie ich pupili, przeprowadzono ankietę zarówno wśród opiekunów zwierząt jak i lekarzy weterynarii. Okazało się, że 70% ankietowanych opiekunów zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii czuło się niedostatecznie poinformowanych o wpływie zmian klimatu, takich jak wyższa średnia temperatura czy wilgotność na zwierzę (3).
Jednym z takich skutków jest wzrost liczby pasożytów, takich jak kleszcze, ponieważ są one w stanie przetrwać dłużej w cieplejszym klimacie (4). Lekarz weterynarii James Greenwood, rzecznik inicjatywy zauważył: „Kiedy zaczynałem praktykę w Bristolu 13 lat temu, tak rzadko można było zobaczyć kleszcza u psa, że kiedy już takiego znaleźliśmy, dzwoniliśmy do kolegów po fachu. Teraz jest to bardzo powszechne. A ponieważ pasożyty przyniesione do domu na naszych zwierzętach mogą być niebezpieczne zarówno dla nich jak i dla nas, właśnie teraz najważniejsze jest szerzenie informacji o ryzyku wśród opinii publicznej.”
Podobnie jak kleszcze, także pchły stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ostatnie badanie dotyczące praktyk weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii wykazało, że 1 na 4 koty (28%) i 1 na 7 psów (14%) odwiedzających gabinety weterynaryjne w rutynowych sprawach, takich jak kontrole stanu zdrowia czy profilaktyczne szczepienia, posiadało pchły (5).
Jest to bardzo niepokojące, ponieważ wykazano, że 11% pcheł znalezionych na kotach i psach jest nosicielami bakterii Bartonella, a kolejne 5% bakterii Rickettsia felis- obie mogą wywoływać choroby u zwierząt i ludzi (6).
Richard Wall, profesor zoologii na Uniwersytecie w Bristolu i zwolennik inicjatywy Protect Our Futures Too, skomentował: „Wiemy, że zwalczanie pasożytów, takich jak pchły, jest naprawdę trudne, ponieważ mogą one przetrwać stosunkowo długo bez żywiciela i tylko krótka przerwa w leczeniu przeciwpasożytniczym może pozwolić im na ponowne osiedlenie się na zwierzęciu. Jakiś czas temu opiekunowie mogli rzadziej stosować środki przeciwko pasożytom w miesiącach zimowych. Jednak zmiany sezonowe oznaczają, że obecnie istnieje większe prawdopodobieństwo, że pasożyty staną się problemem przez cały rok, więc bardzo ważne jest, aby opiekunowie zasięgnęli porady lekarza weterynarii, aby upewnić się, że zwierzęta – i oni – są pod stałą ochroną”.
Nawet wśród opiekunów, którzy stosowali środki przeciwko pchłom u swoich zwierząt, spekuluje się, że czynniki takie jak nieprawidłowe stosowanie produktu lub możliwa oporność pcheł na typowe środki są uważane za przyczynę niepokojących obserwacji w praktykach weterynaryjnych, gdzie niektóre zwierzęta będące w leczeniu nadal mają pchły (7).
„Ważne jest, aby lekarze weterynarii byli poinformowani o tym, jak ważna jest coroczna ochrona zwierząt przed pchłami w zapobieganiu uporczywej infestacji”- powiedział dr Ian Wright, dyrektor Europejskiego Komitetu naukowego ds. Pasożytów Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP) w Wielkiej Brytanii i Irlandii.”
„Rutynowe zwalczanie pcheł i odpowiednia edukacja w zakresie prawidłowego, zgodnego z zaleceniami przez lekarza weterynarii stosowania preparatów jest absolutnie niezbędne dla zdrowia kotów, psów i zdrowia publicznego”.
Opiekunowie zwierząt powinni porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby zyskać więcej informacji i odwiedzić stronę protectourfuturetoo.com, aby uzyskać dodatkowe wskazówki, jak chronić swoje zwierzęta przez cały rok.
O projekcie Protect Our Future Too
“Protect Our Future Too” (#protectourfuturetoo) to projekt, którego celem jest zwiększenie świadomości wpływu zmian klimatycznych na nasze zwierzęta oraz relacje między zwierzętami a rodziną, takie jak cieplejsze miesiące jesienią i zimą oraz ogólne średnie podniesienie temperatury. Jako istotna część społeczeństwa, MSD Animal Health uważa, że ważne jest podjęcie działań w celu ochrony przyszłości.
Kampania, która odbędzie się w ponad 30 krajach, w tym w Unii Europejskiej, Rosji, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie ma na celu edukowanie przez cały rok lekarzy weterynarii, opiekunów zwierząt, aby zwiększać świadomość, w jaki sposób mogą oni pomóc w ochronie zdrowia swoich pupili.
O MSD Animal Health
Od ponad wieku MSD, wiodąca firma biofarmaceutyczna wprowadziła ogromną ilość leków i szczepionek na wiele chorób na całym świecie. MSD Animal Health oddział Merck & Co., Inc., Kenilworth, N. J., USA jest globalną jednostką biznesową MSD zajmującą się zdrowiem zwierząt. Poprzez swoje zaangażowanie w The Science of Healthier Animals, MSD Animal Health oferuje lekarzom weterynarii, rolnikom, opiekunom zwierząt i rządom ogromy wachlarz weterynaryjnych produktów farmaceutycznych, szczepionek oraz rozwiązań i usług w zakresie zarządzania zdrowiem, a także szeroki pakiet produktów do identyfikacji i monitorowania.
Celem MSD Animal Health jest zachowanie i poprawa zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz osób, które się nimi opiekują. Intensywnie inwestuje w dynamiczne i wszechstronne zasoby badawczo-rozwojowe oraz nowoczesny, światowy łańcuch dostaw. MSD Animal Health działa w ponad 50 krajach, a jej produkty są dostępne na około 150 rynkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź www.msd-animal-health.com lub połącz się z nami na LinkedIn i Twitter
O ankietach
Przebadaliśmy reprezentatywną próbę 3871 lekarzy weterynarii i 751 techników weterynarii. Ankieta dla opiekunów zwierząt domowych dostarczyła nam 201893 odpowiedzi i została przeprowadzona na drodze ankiety internetowej, otwartej dla ogółu społeczeństwa, za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook i Instagram). Ankiety zostały przeprowadzone w Europie, Rosji, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie i były dostępne od lutego do czerwca 2020 roku. Otrzymano łącznie 4047 odpowiedzi od opiekunów zwierząt w Wielkiej Brytanii.
Eksperci okrągłego stołu:
- Prof. Łukasz Adaszek (POL) – Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie, Polska
- René Bødker (DEN) – weterynaryjne zespół rezerwowy Uniwersytetu w Kopenhadze
- Prof. Patrick Bourdeau (FRA) – kierownik Wydziału Weterynarii w szpitalu Nantes we Francji
- Paula Boyden (UK) – dyrektor Dogs Trust Wielka `Brytania
- Prof. Ezio Ferroglio (ITA) – profesor parazytologiina Wydziale Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Turynie
- Dr. Fernando Fariñas Guerrero (ESP) – dyrektor Instytutu Immunologii Klinicznej I Chorób Zakaźnych w Maladze
- Prof. Jacques Guillot (FRA) – wykładowca i naukowiec w Krajowej Szkole Weterynaryjnej we Francji
- Prof. Dr. Laura Kramer (ITA) – wykładowca na wydziale Chorób Pasożytniczych na Uniwersytecie w Parmie, Włochy
- Dr. Michael Leschnik (AUT) – professor na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu
- Prof Dr. Javier Lucientes (ESP) –lekarz weterynarii
- Prof. Dr. Ute Mackenstedt (GER) – kierownik Zakładu Parazytologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych w Hohenheim, Niemcy
- Dr. Muriel Marion (FRA) – lekarz praktyk w Krajowej Szkole Weterynaryjnej we Francji w Lyonie
- Prof. Dr. David Modrý (CZE) – Uniwersytet Nauk Weterynaryjnych i Farmaceutycznych w Brnie, Republika Czeska
- Prof. Eric Morgan (UK) – professor parazytologii weterynaryjnej , Uniwersytet Queen’s, Belfast
- Dr. Paul Overgaauw (NED) – przewodniczący Europejskiej Rady Naukowej ds. Pasożytów Zwierząt Towarzyszących
- Prof. Dr. Clara Palestrini (ITA) – lekarz weterynarii i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Mediolanie
- Prof. Agustín Estrada Peña (ESP) – Uniwersytet w Saragossie, Hiszpania
- Prof. Dr. Christina Strube (GER) – profesor na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze
- Prof. Richard Wall (UK) – profesor zoologii na Uniwersytecie w Bristolu
Źródła:
- Protect Our Future Too – spotkanie ekspertów okrągłego stołu
- Protect Our Future Too – wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy weterynarii
- Protect Our Future Too – wyniki ankiety przeprowadzonej wśród opiekunów zwierząt
- Rosatti A. Global Warming and Its Health Impact. Int J Occup Environ Med. 2017 Jan;8(1):7-20. doi: 10.15171/ijoem.2017.963
- Abdullah et al. Pathogens in fleas collected from cats and dogs: distribution and prevalence in the UK. (2019). Parasites & Vectors 12:71
- Abdullah, Swaid, et al. The Prevalence of Rickettsia Felis DNA in Fleas Collected From Cats and Dogs in the UK. Veterinary Parasitology, vol. 282, 2020, p. 109143.
- Cooper et al. (2020). Fleas infesting cats and dogs in Great Britain; spatial distribution of infestation risk and its relation to treatment. Medical and Veterinary Entomology, doi: 10.1111/mve.12462