Zakaźne zapalenie bursy Fabrycjusza (choroba Gumboro- IBD) jest zakaźną chorobą atakującą stada drobiu na całym świecie. Jej pojawienie się skutkuje podwyższonymi upadkami, pogorszeniem wyrównania stada i zwiększonymi konfiskatami w zakładach ubojowych co czyni IBD jedno z największych zagrożeń dla zyskowności branży drobiarskiej. Poprawa odporności stada dzięki zapewnieniu bezpiecznej, skutecznej i długotrwałej ochrony może ograniczyć skutki choroby i poprawić wydajność stada.
Rzekomy pomór drobiu (choroba Newcastle- ND) zagrożenie dla branży drobiarskiej występujące na całym świecie negatywnie wpływające na żywotność, wyniki produkcyjne brojlerów kurzych i powodujące zwiększone konfiskaty w zakładach ubojowych. Wystąpienie ND może także powodować ograniczenia w handlu międzynarodowym i straty w produkcji jaj. Szczepienia przeciwko wirusowi ND są skuteczne, ale tradycyjne, żywe szczepionki mogą wywoływać reakcje poszczepienne, zaś szczepionki inaktywowane stosowane u brojlerów mogą pogarszać wyniki produkcyjne. Dlatego zwalczanie ND wciąż pozostaje wyzwaniem dla branży drobiarskiej.
Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy (ILT) jest ostrą, wysoce zaraźliwą infekcją herpeswirusem u kur, bażantów, perliczek i indyków, charakteryzującą się poważnymi trudnościami w oddychaniu i kaszlu. Choroba występuje we wszystkich częściach świata, gdzie praktykuje się intensywną hodowlę drobiu, i szybko rozprzestrzenia się z ptaka na ptaka, prowadząc do wysokiej śmiertelności. Wirus ILT rozprzestrzenia się przez górne drogi oddechowe, ale ptaki mogą również zarazić się przez usta, połykając zarażoną ściółkę.
Wirus choroby Mareka (MD) występuje na większości ferm drobiu. Ponieważ bytuje w kurzu i złuszczonym naskórku ptaków, jego wyeliminowanie ze środowiska kurników jest praktycznie niemożliwe, nawet przy dokładnym przestrzeganiu procedur mycia i dezynfekcji. Ten herpeswirus atakuje układ nerwowy powodując kulawizny, powstawanie guzów nowotworowych i/lub powiększenie brodawek piór u zaatakowanych ptaków. Powoduje to w przypadku brojlerów kurzych zwiększenie konfiskat w zakładach ubojowych oraz może powodować wzrost upadków i spadek nieśności u niosek.